Aktualności

24 październik 2017

Ulgi za zakup kasy fiskalnej w 2018 r.

Ministerstwo Finansów planuje podnieść kwotę ulgi przysługującej podatnikom za zakup kasy fiskalnej. Obecnie, zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy o podatku VAT, podatnik, u którego powstał obowiązek zainstalowania kasy, może odliczyć od podatku VAT 90% kwoty wydanej na jej zakup, nie więcej jednak, niż 700 zł. Resort zamierza podnieść ten limit do wysokości 1000 zł.

Nowe przepisy wejdą w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia.

04 październik 2017

Ograniczenie handlu w niedziele

Sejmowa podkomisja ds. rynku pracy wznowiła prace nad projektem ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Rząd i partia rządząca zamierzają wprowadzić zakaz w dwóch etapach - początkowo obostrzenia mają obowiązywać tylko w co drugą niedzielę. Zmiany mają zostać wprowadzone już 01.01.2018 r., o ile do tego czasu zdąży uchwalić je Sejm.

27 wrzesień 2017

Ustawa o gospodarce opakowaniami

Uchwalona przez Sejm nowelizacja "Ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi" znacząco podnosi opłaty za używane w handlu tzw. torby-jednorazówki. Nowelizacja wprowadza odpłatność za opakowania foliowe o grubości od 50 mikrometrów. Opłacie nie będą podlegać woreczki o grubości poniżej 15 mikometrów, stosowane w celach higienicznych, takie jak te, których używa się do pakowania mięsa, owoców i warzyw.

Wprowadzenie nowych przepisów ma na celu ograniczenie zużycia trudnych do recyklingu foliówek. Pod względem ich zużycia Polacy należą obecnie do Europejskiej czołówki: podczas gdy przeciętny Europejczyk zużywa ich w ciągu roku ok. 200, Polak - niemal 2,5 raza więcej.

Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2018 roku, a dokładna cena opakowań zostanie określona w rozporządzeniu wykonawczym. Zgodnie z ustawą może ona wynieść maksymalnie 1 zł, Ministerstwo Środowiska zapewnia jednak, że zamierza zaproponować cenę dużo niższą, tj. ok 20 gr.

«1234 ... »

XNie pokazuj tego powiadomieniaUwaga: Użytkowanie strony internetowej oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Więcej informacji w polityce prywatności.