NOWE NARZĘDZIA ZUS

Z początkiem 2022 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, w celu ustalenia prawa do zasiłku i jego wypłaty, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł pozyskiwać dane od ubezpieczonych oraz płatników składek, którzy są obowiązani bezpłatnie je udostępnić.

Zgodnie z opinią ekspertów przytaczaną przez portal prawo.pl, ten ogólnikowo sformułowany przepis daje ZUS szerokie możliwości zbierania informacji od bliżej niesprecyzowanych podmiotów i osób trzecich. W związku z tym, na żądanie ZUS, informacji o osobie korzystającej ze świadczenia będzie musiał udzielić np. znajomy czy sąsiad.

Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 stycznia 2022 ZUS będzie mógł również zapytać operatorów komórkowych o okolice, w których do sieci logował się telefon, a także sprawdzić w banku, w jakich miejscach używana była karta płatnicza Ubezpieczonego. Urzędnicy będą też mogli sprawdzić media społecznościowe pracownika na zwolnieniu. Natomiast w przypadku wykrycia nieprawidłowości zwrócą się do biura podróży o zweryfikowanie, czy osoba pobierająca środki z L4 nie przebywała w tym samym czasie na wakacjach.

Warto przypomnieć, że już od 5 października 2021 r. ZUS może kierować osobę przebywającą na L4 na badanie do lekarza orzecznika lub konsultanta.

Więcej informacji na temat nowelizacji znajdą państwo w artykule na portalu Infor.pl.