POLSKI ŁAD - COMIESIĘCZNE SKŁADANIE ROZLICZEŃ PODATKOWYCH W FORMIE ELEKTRONICZNEJ

Projekt Polskiego Ładu przewiduje, że wszystkie firmy - także działalności jednoosobowe – co miesiąc będą wysyłały do skarbówki raporty dotyczące rozliczania podatku dochodowego.

Zgodnie z projektem, od stycznia 2023 roku prowadzenie ksiąg podatkowych w firmie (niezależnie od jej formy prawnej i tego, czy płaci CIT czy PIT) będzie możliwe tylko w programie komputerowym, a co miesiąc trzeba będzie przesyłać te informacje skarbówce w formie elektronicznej. Projekt przewiduje, że oprócz ksiąg udostępniać trzeba będzie również ewidencję środków trwałych oraz (w przypadku ryczałtowców) ewidencję przychodów.

Raporty te będą ustrukturyzowane podobnie jak wysyłane obecnie do Ministerstwa Finansów pliki JPK_V7M i JPK_V7K. W praktyce oznacza to umożliwienie fiskusowi łatwego i szybkiego sprawdzenia majątku firmy i weryfikowania, czy dokonywane zakupy nie służą do sztucznego zawyżania kosztów. Celem planowanych zmian jest m.in. praktyczne uniemożliwienie zaliczania w koszty firmy różnego rodzaju wydatków prywatnych .

W przypadku spółek płacących CIT, Polski Ład zakłada również dalsze rozszerzenie katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. Od 1 stycznia 2022 roku nie będzie więc można wliczać w koszty firmy między innymi wydatków na usługi świadczone przez wspólników i członków zarządu.

Więcej informacji na temat planowanych zmian znajdą Państwo w artykule na portalu Prawo.pl.